Błędy przy ocieplaniu poddasza. Jak ich unikać?
26/1/2021
Poddasze to miejsce z jednej strony bardzo funkcjonalne, które można zaaranżować na przytulne, klimatyczne pomieszczenie mieszkalne, z drugiej jednak strony to przestrzeń dość newralgiczna.
Poddasze to miejsce z jednej strony bardzo funkcjonalne, które można zaaranżować na przytulne, klimatyczne pomieszczenie mieszkalne, z drugiej jednak strony to przestrzeń dość newralgiczna. Poddasza bowiem w większym stopniu aniżeli pozostałe pomieszczenia w budynku narażone są na wilgoć, działanie niskich temperatur i na straty ciepła. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe ocieplenie. Dobrze wykonana izolacja poddasza przyczyni się do obniżenia strat ciepła, a co za tym idzie, do niższych rachunków. Dzięki niej w domu nie pojawią się pleśnie, grzyby i wilgoć. Warto także zdać sobie sprawę, że gnicie drewnianych elementów więźby dachowej narusza całą konstrukcję dachu, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia domowników. Błędów przy ocieplaniu poddasza najlepiej uniknąć, wybierając do prac zespół fachowców oraz decydując się na odpowiednią metodę docieplenia. Więcej w naszym wpisie.
Jak uniknąć błędów podczas ociepleń międzykrokwiowych i podkrokwiowych?
Decydując się na docieplenie poddasza metodą międzykrokowiową należy pamiętać, aby szerokość krokwi była odpowiednia w stosunku do grubej warstwy wełny mineralnej lub płyt styropianowych albo poliuretanowych. Jeśli krokwie nie są dostatecznie szerokie zdecyduj się na docieplenie podkrokwiowe. Część materiału zamocuj między krokwiami a pozostałą część pod nimi. Często popełnianym błędem w trakcie tej metody jest niedomontowywanie do krokwi rusztu nośnego z drewna lub profili stalowych i niemontowanie między nimi dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego. Jeśli tego nie zrobisz, krokwie o gorszych właściwościach termoizolacyjnych nie zostaną zaizolowane.
Dlaczego lepszą metodą jest uszczelnianie pianką poliuretanową?
Wielu błędów podczas docieplania poddasza można uniknąć, stosując wykorzystywaną przez nas podczas prac metodę wdmuchiwania pianki poliuretanowej. Przede wszystkim jest to metoda uniwersalna, którą można stosować także, gdy poddasze jest już wykończone. Polega ona na wdmuchiwaniu izolacji za pomocą specjalnego agregatu, do którego podłączony jest wąż. Pianka podawana jest pod ciśnieniem, dzięki czemu trafia w każdy zakamarek oraz szczelnie ociepla całą powierzchnię. Świetnie utrzymuje ciepło i zachowuje odporność termiczną w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu latem poddasze jest dodatkowo chronione przed przegrzaniem. Bezspoinową warstwę, pozbawioną mostków termicznych uzyskuje się szybko, a ocieplenie poddasza jest szczelne i równomierne. Pianka nie powraca do pierwotnej postaci i nie topi się, dlatego to właśnie natryskowa metoda ocieplania poddasza, którą wykorzystujemy podczas przeprowadzanych przez nas prac dociepleniowych poddaszy, jest metodą najlepszą, pozwalającą ustrzec się wielu błędów.